Sonnentor.cz balí do recyklované stretch fólie

ObalyOptimalizace -> Případové studie -> Sonnentor.cz balí do recyklované stretch fólie

Jaká je mise společnosti Sonnentor?

Jsme průkopníci ve výrobě kvalitních bioproduktů v oblasti bylin, čajů a koření. Pracujeme s ohledem k životnímu prostředí a s respektem vůči lidem. Snažíme se inspirovat ostatní a měnit svět k lepšímu. Podnikáme zodpovědně, a díky tomu můžeme do každého domova přinášet zdraví, pohodu a radost.

Zadání projektu:

Hledáme úsporu v procesu balení

Hledáme ekologickou variantu stretch materiálu

Chceme ideálně používat recyklovaný materiál

Kontinuálně hledáme nová obalová řešení a technologie

Hledáme ideální minimální tloušťku stretch fólie

Chceme lokálního dodavatele

Technologický recyklát – mýty vs. realita

Stává se, že některé dodavatelské společnosti označují tzv. technologický recyklát jako materiál , který je zpracován z domácího plastového odpadu (žlutý kontejner). Reálně se ale pojem „technologický recyklát“ využívá nesprávně a zaměňuje se s PCR.

Jaký recyklát využívá SONNENTOR?

V případě stretchové fólie, kterou používá SONNENTOR, je celkový poměr recyklátu ve fólii 80 %. PCR materiál tvoří 30 % z celkové hmotnosti stretch fólie.

PCR, kterou zatím ještě neznáte…

Post-spotřebitelské recyklované materiály (Post-consumer recycled materials = PCR) jsou opětovně zpracované plasty z domácího nebo komerčního odpadu, z nichž většina byla použita na balení. V Evropě se v současnosti zhruba třetina recykluje na nové produkty. To znamená, že tyto plasty jsou cenným zdrojem, který lze vícekrát použít. K získání vysoce kvalitních produktů PCR jsou však nutné pečlivé postupy zpracování a důkladná kontrola kvality.

Parametry strečových fólií před a po

Původní strojní strečová fólie LLDPE

šířka: 500/0,015 mm

150 % průtažnost

Nová strojní strečová fólie RECYKLÁT 80%

šířka: 500/0,020 mm

140 % průtažnost

Jaké jsou parametry stretchové fólie s obsahem recyklátu?

Jedná se o koextrudovanou stretch balící fólii – film s přímesí 80% recyklovaného materiálu. Při výrobě se využívá 9 vrstvý proces lití, vnitřní strana fólie je přilnavá. I přes vysoký podíl recyklátu je fólie vhodná pro veškeré typy balení. Fólie je částečně průhledná s mírným zeleným probarvením.

Řešitelé projektu

Radmila Svobodová
Sonnentor.cz

Zavedení stretch fólie s vyšším podílem recyklátu splnilo naše požadavky na balení přepravních krabic. Naše náklady na přepnutí od původního dodavatele byly nulové, proto jsme mohli fólii ihned začít používat a plně odpovídala našim požadavkům.

Jakub Kolínek
Sonnentor.cz

Díky možnostem dedikovaného skladu přímo u společnosti Packung dlouhodobě snižujeme přepravní náklady a odebíráme fólii ne na sklad, ale aktuálně dle potřeby.

 

Adam Kratochvíl
Packung.cz

Na základě interních testů nyní víme, že z hlediska průtažnosti je fólie srovnatelná 1:1. Využití ekologické stretch fólie tedy nyní dává smysl i ve větších provozech, kterým záleží na udržitelnosti.

Máte zájem o další informace o optimalizaci nákladů na stretchovou fólii?

    Start typing and press Enter to search